Ako sa starať o bižutériu

Tak ako sa staráme o svoje obľúbené oblečenie a topánky, mali by sme rovnakú pozornosť venovať aj našej bižutérií. Aby nám vydržali naše obľúbené náramky, náhrdelníky, prstene čo najdlhšie, je potrebné sa o ne správne starať. Ženy po celom svete bižutériu milujú a nedajú na ňu dopustiť. Je určená pre bežné každodenné nosenie. Predstavuje dostupnú alternatívu ako sa skrášliť za prijateľné peniaze. Jej výhodou je hlavne cena. Na druhej strane, v porovnaní s drahými šperkami zo zlata alebo striebra, má bižutéria nevýhodu a tou je nižšia životnosť. V tomto článku Vám predstavíme praktické rady a tipy ako bižutériu skladovať a ošetrovať aby vydržala ako nová čo najdlhšie

K poškodeniu bižutérie dochádza najčastejšie z dôvodov:

  • Mechanické pôsobenie: tu patrí roztrhnutie, natiahnutie, pokrivenie, poškodenie oterom pri každodenných činnostiach a športe.
  • Chemické pôsobenie: znamená vystavenie a pôsobenie kozmetických výrobkov, parfumov, lakov na vlasy, ľudského potu chlóru a iných chemikálií na kovové a plastové časti bižutérie.
  • Fyzikálne vplyvy: Väčšina kovových častí bižutérie je povrchovo upravená, na čo má negatívny vplyv svetlo, prach, vlhko, vodu alebo intenzívne teplo (napr. sauna).

Ako sa starať o bižutériu aby vydržala čo najdlhšie ako nová

  • Správnou starostlivosťou o bižutériu môžeme výrazne predĺžiť jej životnosť. To sa začína už jej uchovávaním a skladovaním. Preto bižutériu uchovávajte na suchom a tmavom mieste, ideálne v šperkovnici. Aby ste predišli mechanickému poškodeniu a oteru bižutérie, uchovávajte každý kúsok bižutérie oddelene, napríklad v jednotlivých priehradkách alebo v textilných vreckách v šperkovnici. Veľmi obľúbené sú aj stojany na bižutériu, ktoré by ale nemali byť vystavené na priamom svetle alebo slnku.
  • Bižutériu odkladajte pred sprchovaním, kúpaním, umývaním riadu a podobnými činnosťami, pri ktorých prichádza do styku s vodou, aby neprišlo k poškodeniu povrchovej úpravy jednotlivých dielov.
  • Bižutériu odkladajte pred spaním, pri športovaní alebo inej fyzickej námahe, zabránite tým jej mechanickému a povrchovému poškodeniu. Pri práci na záhradke odporúčame odkladať prstene a náramky, aby ste predišli ich mechanickému poškodeniu.
  • Pri návšteve wellness, bazéna, sauny, mora, masáže, termálnych kúpeľov odporúčame zložiť všetky šperky z bižutérie.
  • Vyhnite sa kontaktu s chemickými látkami, parfumom, lakom na vlasy a čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu bižutériu poškodiť. To znamená, že make up, parfum, lak na vlasy a ostatné kozmetické produkty aplikujte skôr a až potom si dajte na seba svoje obľúbené bižutérne doplnky.
  • Na čistenie bižutérie Vám postačí na odstránenie prachu suchá handrička. Nič nepokazíte ani keď na čistenie bižutérie použijete saponát zmiešaný s  teplou vodou v pomere 1:1, šperky jemne umyjete navlhčenou handričkou a potom ešte vodou, alebo ak použijete rovnaké prípravky ako na čistenie striebra.

Správnou starostlivosťou o bižutériu môžeme výrazne predĺžiť jej životnosť. Dúfame, že Vám tieto rady pomôžu k tomu, aby vám vaša obľúbená bižutéria robila radosť čo najdlhšie. Prípadne ich môžete doplniť novými kúskami z nášho eshopu.